+ BLOG

Ekspert radzi - czyli o co pytać na rozmowie rekrutacyjnej i czy w ogóle warto to robić

zjedź niżej
Ekspert radzi - czyli o co pytać na rozmowie rekrutacyjnej i czy w ogóle warto to robić

Rozmowa rekrutacyjna powszechnie uważana jest za weryfikację kompetencji przyszłego pracownika. Choć prawda jest taka, że nie jest to jedynie czas dla rekrutera na zadawanie istotnych z punktu widzenia pracodawcy pytań, lecz także ważny czas dla kandydata.

 

O co tak naprawdę można i warto pytać potencjalnego pracodawcę i dlaczego?

 

ROZMOWA REKRUTACYJNA

 

Rozmowa rekrutacyjna jest ważnym elementem procesu rekrutacyjnego, weryfikuje oczekiwania obu stron. Jeśli bierzesz w niej udział jako kandydat, pytaj o wszelkie szczegóły związane z przyszłym środowiskiem pracy oraz inne kwestie istotne dla Ciebie. Ciekawy nowej pracy i warunków panujących w firmie zaprezentujesz się jako osoba zmotywowana i posiadająca określone oczekiwania. Uzyskując komplet informacji, będziesz miał możliwość dokonania świadomego wyboru i uniknięcia pomyłek.

 

Prowadząc projekty outsourcingowe lub poszukując specjalistów do pracy u klienta jako rekruter bardzo często zachęcam kandydatów do zadawania pytań podczas rozmowy z klientem (firmą, dla której prowadzimy rekrutację). W przypadku takich projektów, jako zewnętrzny dostawca niekiedy nie dysponujemy wszystkimi informacji, które mogą być ważne dla kandydata, dlatego tak bardzo istotne jest, aby podczas rozmowy rekrutacyjnej uzyskać wszelkie informacje, które być może okażą się niezbędne przy podejmowaniu decyzji o współpracy. 

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ROZMOWY?

 

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, warto zebrać i spisać sobie nurtujące nas pytania, ponieważ niekiedy stres związany z samą rozmową rekrutacyjną uniemożliwi Ci ich zadanie.  Pamiętaj, aby pytania kierowane podczas rozmowy były skoncentrowane na środowisku pracy danej firmy i oscylowały wokół rekrutacji oraz aby zachowywały kulturę wypowiedzi.

 

ROZMOWA REKRUTACYJNA 

O CO WARTO PYTAĆ POTENCJALNEGO PRACODAWCĘ?

 

W przypadku branży IT trzeba pytać o wszelkie kwestie związane z projektem, wykorzystanymi technologiami, możliwością przejścia do innego projektu, czy też długością samego projektu/kontraktu.

 

Bez względu na branżę istotne są pytania o rzeczy, które są po prostu dla Ciebie ważne w danym miejscu pracy – od pytań o możliwość pracy zdalnej, przez pytania o strukturę i wielkość zespołu, po pytania o benefity czy ewentualne premie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, gdy już zwiążesz się z daną organizacją. Oczywiście, czasami bywa tak, że to co usłyszymy od przyszłego pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej, nie do końca przekłada się na rzeczywistość po rozpoczęciu współpracy. Na to jednak nie mamy wpływu, nie jesteśmy w stanie w 100% zweryfikować przyszłej współpracy, tak samo, jak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nowo zakupiony samochód spełni w 100% nasze oczekiwania :).  Mimo wszystko nie powinno Cię to powstrzymywać przed zadawaniem pytań, bo w ten prosty sposób minimalizujesz ryzyko niewłaściwego wyboru. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest również czasem dla kandydata i warto z tego czasu skorzystać.

 

ROZMOWA REKRUTACYJNA

 

PYTAJ O …

 

… wszystko co jest dla Ciebie istotne w przyszłym miejscu pracy:

   ✔  o możliwość awansu, ścieżki kariery na danym stanowisku,

   ✔  o godziny pracy,

   ✔  o lokalizację biura (czasem dana firma na ich kilka w mieście),

   ✔  o możliwość pracy zdalnej,  

   ✔  o zespół (jego wielkość, czy jest rozproszony, czy znajduję się na miejscu),

   ✔  o wyjazdy służbowe,

   ✔  o ewentualne szkolenia,

   ✔  o benefity, którymi dysponuje dana firma,

   ✔  o dalsze etapy rekrutacji, w której bierzesz udział a także o czas oczekiwania na feedback.

 

ROZMOWA REKRUTACYJNA

 

Reasumując - „kto pyta, nie błądzi” - i warto o tym pamiętać. Zadawanie pytań podczas rozmowy ułatwi podjęcie decyzji, czy związać się z danym pracodawcą. Warto stworzyć dla siebie listę tematów istotnych z Twojego punktu widzenia. Zaproponowany przeze mnie zestaw, to tylko przykładowe pytania, ale zarazem ważne kryteria. Uzyskanie odpowiedzi na nie, pozwoli na stworzenie obrazu firmy, do której ewentualnie dołączysz. Umożliwi Ci poniekąd wejście w firmę i uzyskanie informacji o tym, jak się w niej funkcjonuje,  czy chociażby komunikuje  (formalnie, nieformalnie). To z pozoru małe rzeczy, a jakże istotne. Nie zapomnij o postawie partnerskiej, która z reguły wpływa pozytywnie na odbiór Ciebie przez osobę prowadzącą rozmowę rekrutacyjną. Dopytuj więc o wszystko, bo kilkuminutowa rozmowa umożliwi Ci porównanie, a następnie wybranie najkorzystniejszej oferty, z uwzględnieniem aspektów finansowych i pozafinansowych.

 

I na zakończenie. Jeśli masz pytanie albo kwestię dotyczącą procesu rekrutacyjnego, którą potrzebujesz przedyskutować, napisz do nas.  Z przyjemnością Cię wesprzemy.

 

Powodzenia!

 

______________________________

Natalia Sienicka - IT Recruitment Consultant w Diverse CG. Z rekrutacją związana jest od ponad 5 lat. Karierę rozpoczynała od rekrutacji pracowników tymczasowych, a od blisko 3 lat specjalizuje się w realizacji projektów na stanowiska technologiczne. Prywatnie jej pasją jest psychologia i tematyka zdrowej żywności.

HR, REKRUTACJA
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE