+ BLOG

Odpowiedzialność IT w czasach pandemii

zjedź niżej
Odpowiedzialność IT w czasach pandemii

11 marca 2020 r. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogłosił, że na świecie panuje pandemia koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19. Według danych Centrum Nauki i Inżynierii Systemów na Uniwersytecie Johns'a Hopkins'a, w poniedziałek 23 marca 2020 r. o godz.: 07:55, było 339 645 przypadków zachorowań na świecie; 14 717 chorych zmarło, z czego w samych Włoszech 5 476 osób, co wynosi 2 323 przypadki śmiertelne więcej niż w Chinach. Świat wstrzymał oddech, a przerażone oczy wszystkich zwróciły się w stronę półek sklepowych z żywnością, szerokorozumianych służb medycznych podległych rządom oraz…w stronę IT. Czy na IT faktycznie spoczywa jakakolwiek odpowiedzialność w czasach zarazy?

 

Przez wieki dążyliśmy do realizacji naszych potrzeb i organizacji świata tak, aby w możliwie jak najlepszy sposób te potrzeby realizować. Piramida potrzeb czy hierarchia wartości u każdego z nas jest odrobinę inna. Kiedy w latach 40’ XX wieku Abraham Maslow opracowywał swoją teorię hierarchii potrzeb, skupił się na wartościowaniu, która z potrzeb jest nadrzędna oraz opisał, co może te potrzeby pomóc spełniać. I tak na przykład podstawowe potrzeby fizjologiczne realizujemy poprzez m.in. jedzenie czy picie. W oczywisty sposób Maslow ani żaden jego kolega „po fachu” nie analizowali, skąd wziąć jedzenie czy picie. Osiągnięcia XXI wieku pozwalają nam nie martwić się o źródło pozyskania powyższych – oczywiście przy założeniu, że ograniczymy nasze rozważania do np. cywilizacji zachodu, tej opisywanej przez Samuela Huntingtona czy Feliksa Konecznego.  

 

Nie jest szczególnie odkrywczym stwierdzenie, że u podstaw spełniania naszych potrzeb i u podstaw organizacji dzisiejszego świata (zachodu) stoi IT. Wystarczy się rozejrzeć – mało który przedmiot „nie ma w sobie” IT, mało który proces nie „zawiera w sobie” osiągnięć IT. IT jest wszędzie. IT to przecież telekomunikacja, telewizja, internet- cała elektronika, która nas otacza. IT to rozmaite systemy obecne w każdej branży. Papier toaletowy, o którym ostatnio głośno, to też IT! Prąd, który mamy w gniazdach to…IT. Woda, która płynie z kranów – również jest namaszczona przez IT. Można to uznać za szaleństwo, ale czy w każdym powyższym temacie, IT to nie systemy, aplikacje, sterowniki, rozwiązania? W XXI wieku każda fabryka jest mikro Doliną Krzemową, posiadającą zautomatyzowane maszyny, której łańcuchy dostaw, zakupów czy sprzedaży realizowane są z „użyciem” IT. Czy to będzie Booksy i rezerwacja wizyty u fryzjera, czy BLIK i szybka płatność online, czy też możliwość wygoogle’owania jakieś informacji, czy w końcu Teams’y, Skype’y i inne WhatsApp’y – IT nas otacza.  

 

Paradoksalnie – za całą tą informatyzacją, cyfryzacją i „technologizacją” naszego życia stoją ludzie. Ludzie z IT. To dzięki nim wszystko, w co klikamy, działa, nasze pieniądze są bezpieczne, systemy wspomagające nasze życie utrzymywane i rozwijane. Wydaje się, że na IT spoczywa bardzo duża odpowiedzialność za ład i porządek dzisiejszego świata, świata jaki znamy, jaki rozumiemy, do jakiego przywykliśmy, a bez którego wydaje się, że nie potrafilibyśmy żyć. W oczywisty sposób nie da się obarczyć odpowiedzialnością za powrót rzeczywistości sprzed kilku miesięcy branży IT i ludzi IT. W oczywisty też sposób nie można porównywać i wartościować – czy ważniejsze jest IT czy…? Natomiast wydaje się, że warto mieć świadomość, że na własne życzenie otoczyliśmy się IT i je kochamy. A to z kolei oznacza odpowiedzialność decydentów, prezesów, szefów, PMów i Team Lederów za funkcjonowanie IT.  

 

Czy to dobra wiadomość? Pewnie nie dla wszystkich. Czy IT będzie się prężnie rozwijać mimo pandemii? Pewnie nie w każdym obszarze. Czy IT przeżyje bez ludzi i toczących się projektów utrzymaniowych i rozwojowych?... Zatem można się pokusić o stwierdzenie, że IT musi zewrzeć szyki, jeszcze szybciej się zorganizować w tych zaskakujących czasach, nie zwalniać tempa – w miarę możliwości i kontynuować swoją „misję” cyfryzacji świata. Tym bardziej, że z obranej drogi, nie ma odwrotu.  

 

Autor: Andrzej Nowicki - Managing Director at Diverse CG

IT, Biznes IT
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE