+ BLOG

Źródła pozyskiwania wiedzy w IT

zjedź niżej
Źródła pozyskiwania wiedzy w IT

Coraz częściej młodzi ludzie wybierają branżę IT jako obszar realizacji zawodowej pierwszego wyboru. W końcu w branży i nie tylko aż huczy od komentarzy, jak dobrze być programistą. Jednak napływ nowej siły w IT, która przybywa z każdym zakończonym rokiem akademickim to jedna kwestia. Inna jest taka, że coraz bardziej powszechnym zjawiskiem stają się przebranżowienia. Dotyczą one tych, którzy po latach porzucają swoje dotychczasowe profesje, przebranżawiając się na specjalistów w dziedzinie IT.

 

Sektor IT wciąż się rozrasta. Wraz z nim rosną możliwości pozyskania wiedzy z tego obszaru. Przyszli specjaliści IT mają do wyboru konferencje, meetaupy, podcasty bądź też szeroką gamę newsletterów, które skutecznie zapełnią ich mailowe skrzynki.

Prezentowany tekst jest próbą analitycznego spojrzenia na zachowania specjalistów IT w obszarze aktualizacji wiedzy i podnoszenia kompetencji zawodowych. Powstał na bazie danych ilościowych, zebranych za pomocą anonimowej ankiety online przeprowadzonej wśród ekspertów technologicznych Diverse CG w listopadzie 2019 roku1. Artykuł zwraca uwagę na te najbardziej popularne i oceniane wśród specjalistów jako najbardziej wartościowe źródła wiedzy w IT. Mamy nadzieję, że tekst będzie również pomocny w podjęciu decyzji, na które źródła warto zwrócić uwagę i które wybrać, aby efektywnie podnosić swoje kompetencje.

 

TUTORIALE RZĄDZĄ

Najczęściej wybieranymi źródłami okazały się być tutoriale. Aż 91% ankietowanych przyznało, że sięga właśnie do nich w pierwszym etapie poszukiwania rozwiązań zaistniałego problemu. Specjaliści wyszukują propozycji tutoriali po interesujących ich zagadnieniach. Zdaniem badanych osób korzystanie z tutoriali będzie miało największe przełożenie w momencie, kiedy już faktycznie mamy produkt, na którym wykonujemy swoją pracę. Wśród tutoriali zasługujących szczególną uwagę znalazły się m.in.: Pluralsight, Pixlmperfect, Udemy lub Guru99.

 

Rys.1 Źródło IT - Korzystanie z tutoriali

BLOGI i YouTube NA PODIUM

Za bardzo przydatne, szczególnie na początku kariery w IT, zostały uznane blogi specjalistyczne oraz kanały na Youtubie. Oba źródła są mocno polecane – 68 % badanych przyznało, że właśnie z nich czerpie na bieżąco wiedzę. Wśród wymienianych nazw blogów znalazły się takie jak: sekurak.pl, niebezpiecznik.pl, hanselman.com. Na YouTubie natomiast warto oglądać i subskrybować ich zdaniem m.in. GynvaelColdwind (security/ hacking/ programowanie/inżynieria wsteczna, KacperSzurek (bezpieczeństwo komputerowe) lub też Pasja Informatyki. Podobnie jak w przypadku tutoriali nagrania wyszukiwane są za pomocą wpisywanych haseł. Chociaż w badaniu przeważały pozytywne opinie, pojawiły się także negatywne głosy należące do tych specjalistów IT, którzy filmików na YouTubie zwyczajnie nie lubią.

KSIĄŻKA WCIĄŻ W CENIE

Dużym zaskoczeniem były odpowiedzi na pytania o książki. W ankiecie 64 % badanych wypowiedziało się pozytywnie, choć nie będziemy ukrywać, że założenia były zgoła odwrotne. Nieprawdą okazuje się stwierdzenie, że czytelnictwo spada. Na pewno nie w IT. Odpowiedzi są więc miłym zaskoczeniem i ciekawym wskazaniem pozycji wartych przeczytania i obecności w domowej bibliotece. Najaktywniejsi w poleceniach okazali się być programiści, którzy wskazywali pozycje takie jak: Wprowadzenie do algorytmów - Ron Rivest i Thomas H. Cormen, Czysty kod. Podręcznik dobrego programistyRobert C.Martin oraz Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrzaAndrew Hunt, David Thomas. Analitycy natomiast rekomendowali najczęściej - Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych - S. Drejewicz. Testerom zarekomendowana została książka Adama Romana - Testowanie i jakość oprogramowania.

Rys.4 Książki jako źródło wiedzy

Rys.5 Książki warte uwagi

 

KONFERENCJE? …TO ZALEŻY

Tutaj siły rozkładają się niemal po równo. Ponad połowa ankietowanych, ale wygrywająca tylko jednym punktem (51%), popiera udział w konferencjach. Druga grupa to ci, którzy uważają, że konferencje są głównie reklamami produktów, a uczestnicy wychodzą z nich przeładowani niepotrzebnymi informacjami. Uwagą wartą zapamiętania jest to, że warto rozważyć udział w tych spotkaniach, które są organizowane przez vendorów danej technologii lub producentów sprzętów. Inna istotna wskazówka - przed zapisem, konieczne jest sprawdzenie prelegentów i opinii o nich.
Jeżeli chodzi o polecenia, na liście pojawiły się Devcon, Confitura, ngPolnad i jsPoland bądź też Request, którą organizował jeden z naszych Analityków Systemowych - Tomasz Chodorowski. Tym, którzy nie mogą wziąć udziału w konferencji, Marek Zając - blogger, programista i miłośnik nowej technologii, poleca subskrypcję Boiling Frogs na YouTubi’e i oglądanie udostępnianych konferencji.

Rys.6 Konferencje źródło wiedzy

NEWSLETTER

Źródłami, które także pojawiły się w badaniu, choć uzyskały jedynie 36% pozytywnych wypowiedzi, są newslettery. Opiszemy je choćby z uwagi na fakt, że często bywają zmorą dla naszych skrzynek mailowych. Specjaliści wskazują, że należy je wybrać sensownie, aby do skrzynek wpadały jedynie rzeczy naprawdę ważne. Podejmując decyzję o subskrypcji, na pewno należy wziąć pod uwagę wiadomości przesyłane od producentów sprzętów, z których aktualnie korzystamy. Warte obserwacji są też newslettery o określonych technologiach np. Ngnewsletter - bezpłatny, cotygodniowy newsletter z najlepszą zawartością Angular w sieci., JavaScript weekly – cotygodniowe artykuły JavaScript lub też Programming Digest – opisywany jako „najciekawsze informacje o programowaniu, architekturze, procesie rozwoju i bazach danych”.

Rys.7 Źródło IT - Newsletter

PODCASTY

Porównywalnym zainteresowaniem do newsletterów, cieszą się podcasty. Pomimo panującej opinii, że wkrótce zawojują świat, na podcasty jako źródło swojej wiedzy wskazuje jedynie 36% specjalistów IT biorących udział w naszej ankiecie. Szczególnie polecane są dwie osoby. Pierwsza to Maciej Aniserowicz, który tworzy blog dla programistów. Na stronie(www.devstyle.pl) znaleźć można podcasty, nie tylko o tym, jak nauczyć się programować, ale i o angielskim w IT lub tak bardzo uwielbianej, pracy zdalnej. Wśród analityków najczęściej wskazywanym jest podcast Hani Wesołowskiej, która podpowiada m.in. „Jak znaleźć pracę na stanowisku Analityka”.

 Rys.8 Źródło IT – Podcast

SCREENCAST

Screencast – czyli krótki film będący zapisem zdarzeń prezentowanych na ekranie komputera zyskał jedynie 23% zainteresowanych tym źródłem pozyskiwania wiedzy. Wśród rekomendowanych znalazły się screnncasty ze stron Sildeshare oraz produktowe od JetBrains.

Rys.9 Źródło IT – Screencast

MEETUPAMI, HACKATHONY I BOOTCAMP…chodzić czy nie?

Z trzech wymienionych powyżej najwyżej oceniane są meet’upy (32%). Mimo niewielkiego zainteresowania tą formą pozyskiwania wiedzy, poleconych zostało kilka, naprawdę dobrych wydarzeń. Znalazły się wśród nich m.in. meetjs – jedno z największych spotkań związanych z JavaSricpt w Polsce, WarszawQA - dedykowana osobom związanym z obszarami zapewnienia jakości oprogramowania oraz spotkanie skoncentrowane na .NET – Dotenos.

Hackhatony i Bootcampy remisują w swoich przeciwnikach (89%) jak i zwolennikach (11%). Badani specjaliści brali udział głównie w Hackhatonach organizowanych przez poprzednich pracodawców, a udział w niech był częścią ich pracy. Bootcampy z kolei zostały polecone jako możliwość sprawdzenia swoich możliwości na stanowisku IT.

Rys.10 Źródło IT – Bootcamp

Rys.11 Źródło IT – Meetup

Rys.12 Źródło IT – Hackathon

INNE REKOMENDACJE

Poza wymienionymi powyżej miejscami/sposobami na pozyskanie dodatkowych informacji w badaniu pojawiły się także wskazania na inne źródła wiedzy dla specjalistów IT. Wśród rekomendowanych znalazły się m.in. “korzystanie z kanałów RSS blogów i kanałów YouTube o tematyce technicznej a także używanie czytnika RSS
o nazwie Feedly”. Zdaniem niektórych badanych to “Supermemo - Incremental Learning” jest najlepszą rzeczą, jaką można sobie podarować na rozwój kariery”. FreeCodeCamp.org natomiast zostało ocenione jako miejsce do prowadzenia „rozmów z profesjonalistami.” Często wskazywany był także, cytujemy: “INTERNET, GOOGLE!!!! Czytanie gotowego kodu, o którym wiemy, że jest dobry i dokumentacji w nim zawartej. Reszta to raczej strata czasu.”

 

PODSUMOWANIE

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie z podanych możliwości, zapewniają specjalistom dostęp do nowinek technologicznych. Przy wyborze tych właściwych dla siebie, warto kierować się swoją aktualną potrzebą i tym, czego akurat chcemy się dowiedzieć. Dobrze także pamiętać o tym, co jest absolutnie bezcenne, czyli kontakcie
z „żywym człowiekiem.” Czasami rozmowa ze znajomym, który posiada już wieloletnie doświadczenie, okaże się najlepszym źródłem informacji. Dla zupełnie początkujących z pewnością warty rozważenia jest udział w bootcampach, ponieważ są świetnym rozwiązaniem na początek i pomagają w podjęciu osobistej decyzji zawodowej, czy IT to faktycznie najlepszy kierunek.

 

 

ŹRÓDŁA

1Ankieta została przeprowadzona wśród 53 osób, z czego 58% stanowili Eksperci z 8 letnim i większym doświadczeniem w środowisku IT oraz 17%(6-8lat), Specjalistów z 11% (4-6), 9%(2-4lata) i 4% Juniorzy. Ankieta była anonimowa i dobrowolna

KANAŁY NA YouTube

https://www.youtube.com/user/GynvaelColdwind/about
https://www.youtube.com/channel/UCP16m86ciUUlU8UZvlpw0TQ/about

STRONY WWW

https://zajacmarek.com 
https://devstyle.pl/  

RYSUNKI

Źródła własne zebrane na podstawie danych z ankiety

BADANIE IT
Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE